Co to je webdesign

Co to je webdesign a úděl webdesignéra

Webdesign není grafika a webdesignér není grafik. Tvorba grafiky webu je velmi malou součástí webdesignu, tedy webového designu. Design znamená návrh a ten může mít spoustu podob a zahrnovat řadu aspektů konečného produktu. Nezačínejte tvořit web bez profesionálního webového návrhu. Webový design je obor, do kterého se neustále prolíná spousta dalších oborů.

Návrh webu vždy nejprve vychází ze zadání, kde se projeví potřeby zadavatele webu s potřebami vámi stanovené cílové skupiny a budoucích návštěvníků a uživatelů webu. Zadavateli webu sdělte, jaké cíle má váš web plnit a jací jsou vaši cíloví potenciální zákazníci.

Dalším krokem webového návrhu je provedení analýzy, které se stane podkladem pro celkový projekt webu. Výsledek je soubor s popsaným cílem webu, komu je určen, jaký má mít obsah, jak by měl fungovat, aby plnil vaše přání i zadání. Jen velmi malou součást tohoto návrhu je zadání pro grafika.

Kdo je webdesignér

Prací webdesignéra teda není pouze tvorba grafického návrhu webu. Úkolem je vytvořit projektovou dokumentaci a celkové zadání pro všechny další profese. Orientuje se v dalších profesích jako je kódování, programování, psychologie, copywriting, marketing či grafický design. Nemusí ale být v těchto oblastech perfektním odborníkem.

Webdesignéři často přichází z jiných profesí a jdou to například kodéři, grafici a marketéři. Běžně webdesignér zvládne dobře některou z profesí, na kterou dohlíží. Připraví grafický návrh webu nebo nakóduje grafický design do konečné podoby webu. Webdesignér umí mnoho věcí.

  • pochopí motivaci zadavatele a koriguje jeho představy do skutečných obchodních cílů
  • analyzuje byznys, cíle zadavatele a jeho konkurenci
  • provede analýzu zákazníka a popíše způsob jeho uvažování vzhledem k obsahu webu
  • provede analýzu klíčových slov používaných ve vyhledávačích
  • navrhne obsahovou architekturu webu a popíše obsah jednotlivých stránek webu
  • připraví zadání grafického designu
  • připraví podklady pro tvorbu obsahu webu
  • někdy dohlíží na celý projekt v roli projektového manažera a odborného dozoru
  • koriguje výsledek projektu a zajistí testování

Webdesignér je odborník v oblasti návrhu a fungování webu, na kterého se můžete obrátit.


Kontaktujte nás, přivedeme VÁM nové zákazníky.

Pojďte se setkat ohledně reklamy a možností ve Vašem oboru. Pokud navíc zašlete základní info o Vaší firmě, získáte zdarma také reálné odhady, jak Vám reklama bude fungovat. Nebo volejte 603 757 092.