barvy na webové stránce

Pokud se právě zabýváte webdesignem a nevíte, jaké barvy zvolit pro webové stránky nebo e-shop, aby zaujaly zákazníky, podívejte se na úlohu barev v použitých designu. To, jak vnímáme barvy a jejich odstíny je velmi subjektivní záležitost. Vnímání jednotlivých barev závisí vždy na mnoha faktorech. Může jít o osobní preference dané osoby, ale i kulturní rozdíly projevující se po celém světě jinak, nebo určitý vliv barev na skupinu. Barva samotná hraje významnou úlohu v tom, jak budou potencionální návštěvníci a klienti vnímat právě vaši značku.

Zvolte tu pravou barvu

Správná volba barev na vašem webu či e-shopu může snadněji upoutat pozornost návštěvníků a v konečném důsledku může i ovlivnit a zvýšit počet dokončených objednávek. Význam barev a jejich interpretace v designu je dobré nepodcenit. Můžete být začínající společnost nebo již dlouhodobě zaběhnutý e-shop se stálou bohatou vracející se klientelou. Správná volba použité barvy ale v první řadě nevyžaduje žádné vynaložené finanční prostředky. Její efekt za to může být opravdu markantní. Podíváme-li se na to vzhledem k množství zákazníků, které nám může přilákat nebo je naopak může odradit. Dobře zvolená barva a barevná kombinace webu má velkou sílu v přesvědčování. Vybírejte tedy barvy obezřetně.

Teplé barvy na webu

Mezi teplé barvy patří červená, oranžová, žlutá a jejich jednotlivé odstíny. Teplé barvy u většiny osob evokují oheň, podzim, západ a východ slunce. Jsou vnímány jako barvy energické, vášnivé a všeobecně jsou přijímány velmi pozitivně. V grafickém designu se využívají zejména na vyjádření pozitivních pocitů štěstí, vášně, lásky, energie a neutuchajícího entuziasmu.

Červená barva se spojuje nejen s ohněm, vášní, láskou, i s bohem lásky Amorem, ale i s násilím, válkou a ďáblem. Má prokazatelný vliv na lidský organismus. Zvyšuje nám krevní tlak a srdeční tep. Spojujeme ji s upozorněním na nebezpečí, jako jsou výstražné značky nebo světlo semaforu. V designu může být červená barva velmi mocná a má velmi ohromující efekt. V designu vyjadřuje sílu nebo vášeň a je univerzální. Jasné zářivé odstíny jsou energické a ty tmavší působí mocně i elegantně. Vyvolává dojem: Musíš si toho všimnout.

Oranžová barva je vibrující a energická, její tmavší odstín evokuje zemi a podzim. V rámci takovéto asociace oranžová barva reprezentuje zejména změnu nebo pohyb. Druhým způsobem asociace je spojení s ovocem, zejména s citrusovými plody, a proto i se zdravím a vitalitou. V designu se využívá pro upoutání pozornosti, s mírnějším a přijatelnějším efektem než červená. Je barvou přátelskou, vyvolává dojem chtění si všimnout.

Žlutá barva je nejjasnější a nejenergičtější ze všech teplých barev. Vyjadřuje štěstí, sluneční světlo, evokuje v nás energii, teplo a kreativitu. Jasný odstín žluté barvy může být výstražnou barvou s jemnějším efektem. V designu je jemný odstín žluté neutrální barvou pro miminka a děti, na rozdíl od modré a růžové. Tmavé odstíny žluté zbarvené do zlata v designu navodí dojem starožitnosti a čehokoliv trvalého. Výrazný odstín upoutá pozornost na požadovaném místě na vaší stránce.

Studené barvy

Mezi studené barvy dáváme zelenou, modrou a fialovou a jejich odstíny. Barvy charakterizují noc, vodu, přírodu, mají uklidňující relaxační efekt, působí klidně a rezervovaně. Ve webdesignu vyvolají pocit klidu, jistoty, stability a profesionality.

Zelená barva reprezentuje začátek, růst, obnovu a hojnost jako příroda. V designu má uklidňující účinky jako modrá, ale nese v sobě i část energie ze žluté. Převládá dojem závislý na zvoleném odstínu. Využíváme ji na vyvážení a harmonizaci. Využívá se při designech pro stabilitu, přírodu, růst a obnovu. Jasná zelená značí energii a vibraci. Olivově zelená přírodu a tmavě zelená je nejstabilnější a značí hojnost.

Modrá barva je barva vody a oblohy, svobody, volnosti, ale i klidu a stability. Světle modrá barva probouzí osvěžující pocity volnosti a přátelství. Tmavě modrá značí sílu a spolehlivost. V západní kultuře se spojuje s náboženstvím a kulturními tradicemi. Ve webdesignu se používá třeba v logu. Světle modrá je relaxační a klidná, zářivě modrá energická a svěží. Tmavě modrá se hodí pro korporátní weby a designy pro sílu, zodpovědnost a stabilitu.

Fialová barva asociuje bohatství a královskou rodinu. Spojuje vlastnosti modré a červené barvy a značí kreativitu a fantazii. Tmavé odstíny evokují bohatství, luxus, navozují tajemno a mysticismus. Světlé odstíny využíváme jako romantické prvky, prvky jara a květin. Dají se využít na stránky pro dívky.


Kontaktujte nás, přivedeme VÁM nové zákazníky.

Pojďte se setkat ohledně reklamy a možností ve Vašem oboru. Pokud navíc zašlete základní info o Vaší firmě, získáte zdarma také reálné odhady, jak Vám reklama bude fungovat. Nebo volejte 603 757 092.