Obrázky jsou hlavním prvkem na webových stránkách i e-shopu, vytvářejí první dojem, důležitý pro to, aby zákazníci zůstali a nakoupili. Vylepšete výběr i formátem obrázků. V digitální podobě se využívá zejména základních formátů PNG, JPG a GIF. Formát dokáže ovlivnit rychlost načtení webové stránky nebo e-shopu.

Obrázky ve formátu GIF

Obrázky ve formátu GIF, Graphics Interchange Format, s koncovku .gif, vznikl s cílem dosažení zmenšení obrázků pro snadnější posílání přes síť. 8bitové barevné soubory jsou složeny z 256 různých barev a to i u černobílých obrázků. Výhody formátu GIF je kvalita obrázků v šedém spektru, možnost ukládání obrázků bez ztráty kvality, možnost ukládat animace a obrázky s průhledným pozadím. Pokud potřebujete uchovat ostré hrany jako loga, ikony, perokreseby a geometrické objekty použijte GIF. Nevýhodou je kvalita barev vzhledem k omezenému množství barev, které dokáže formát GIF uchovat. Uložený obrázek má menší velikost, zabírá méně místa na disku, ale je to na úkor barevnosti. Nedochází ke kompresi obrázků a obrázky si zachovávají své původní vlastnosti.

Obrázky ve formátu PNG

obrázky na webu

obrázky na webu

Obrázky ve formátu PNG, Portable Network Graphics s koncovkou .png. lze ukládat dvěma způsoby. 8bitové uložení jako u formátu GIF nebo 24bitové uložení podporující přes 16 milionů barev jako u formátu JPG. PNG formát je univerzální a hodí se na tvorbu grafiky webové stránky nebo e-shopu. Uchová barvy, protože nedochází ke zmenšení, uchovává i ostré linie a pracuje s průhledným pozadím na vyšší úrovni, kdy může být odstupňována v odstínech. Nevýhodou je velikost souboru. Při 8bitovém formátu s podporou 256 barev jsou soubory menší. Při 24bitovém formátu s podporou více než 16 milionů barev jsou soubory větší. Nedokáže pracovat s animacemi a starší verze prohlížečů nepodporují tyto obrázkové formáty. Hodí se na loga a obrázky vyžadující průhledné pozadí se stínem a s odstupňovanou průhledností. Lze zachovat ostré tvary u fotek, když velikost ukládaných obrázků není problém.

Obrázky ve formátu JPEG

Obrázky ve formátu JPEG, Joint Photographic Experts Group s koncovkou .jpeg nebo .jpg. Podporuje miliony barev, hodí se na ukládání fotografií s cílem snížit velikost prostoru zbytečně zabírajících prostor pomocí komprese. Při ukládání obrázku ve formátu JPEG dojde k seskupování jednotlivých pixelů do bloků a ty jsou následně uloženy. JPG obrázek po uložení ztrácí část svojí ostrosti. S každým dalším uložením se sníží kvalita. Cílem JPG je uchovávání fotografií, nikoliv jejich editace a opětovné ukládání. Podpora milionů barev existuje i při 24bitové verzi formátu PNG, avšak JPEG nabízí podstatně nižší velikost ukládaného souboru, hodí se pro nahrávání obrázků na internet, nahrají se rychle a zobrazí se i při pomalejším připojení. Nevýhodou je komprese způsobující rozmazávání detailů zvýrazňující se s každým dalším uložením. Nedoporučuje se na ukládání obrázků, kdy je důležité uchovat ostrost hran. Nedokáže pracovat s průhledným pozadím a to se zobrazuje po uložení jako bílé pozadí.


Kontaktujte nás, přivedeme VÁM nové zákazníky.

Pojďte se setkat ohledně reklamy a možností ve Vašem oboru. Pokud navíc zašlete základní info o Vaší firmě, získáte zdarma také reálné odhady, jak Vám reklama bude fungovat. Nebo volejte 603 757 092.